Poslední osobní blog ...

Jiráskovy sady

6. července 2012 v 19:22 | Elemona |  Příroda
Nedávno mě přítel vzal na procházku do Jiráskových sadů. Je to takový krásný kousek přírody uprostřed velkého města, tak krásný, až jsem se o tom rozhodla napsat.


Jiráskovy sady se nacházejí v jednom z velkých měst Východních Čech - v Hradci králové. Kdekoho by určitě zaujaly, stejně jako mě, krásné květiny zasázené do rozličných tvarů, o které se kdosi očividně pečlivě stará. Park je plný stromů a u některých jsou - pro naučné účely - popisky, o jaký strom se jedná, což je taky super. Je to takový středně velký park, na velké město tak akorát. :-)

Ale hlavně, je to nádherný kousek přírody uprostřed města. Leží u soutoku dvou řek, Labe a Orlice. Je udržovaný, přičemž je tam (mimo jiné) zákaz vstupu psů, takže se tu víceméně můžete procházet i po trávě a opalovat se na dece, aniž byste se museli bát, že šlápnete do nějaké "bomby", nebo že si zamažete od exkrementů deku... I když, jednoho psa jsem tam během asi hodinové procházky potkala.

Také tam rostou místy velice staré (tipovala bych snad 100 let) a velké stromy. Nádherné, se staře vypadající kůrou... No prostě něco pro mě. :-)
Ale co mě na tom parku asi nejvíce zaujalo, bylo jedno konkrétní místo. Na tom místě, byla spousta kachen, kačerů, a sem tam i další zvířátka. Viděli jsme tam nutrie, nebo snad ondatry, či co to bylo, nádherní napůl vodní živočichové. Potom také myši, a ještě nějaké tvory, které si už nepamatuji. Skvělé na tom bylo, že hnízdili jen kousek od cesty, pár metrů až pár desítek metrů, přičemž se lidí moc nebáli. Lidé je tam chodili krmit, nebo se na ně prostě jen dívat. Líbilo se mi, že jsem se k nim mohla přiblížit, aniž by se dali na útěk. Myslím si, že tam na ně lidé jsou hodní, jinak by si je k sobě tak blízko nepustili. Byla jsem úplně unešená z toho, jak blízko lidem tam byla zvířata, která jsou jinak divoká. Příště sebou určitě vezmu nějaké pečivo nebo kus chleba, pro ně. :)

Jinak je v parku spousta různých zajímavostí, například socha symbolizující soutok Labe a Orlice, či dřevěný kostelík, převežený k nám tuším ze Slovenska. Povídá se o něm, že je postavený bez použití jediného hřebíku a že jsou jen dva takové v celé Evropě. Přímo v parku je také Floristická střední škola, jejíž studenti prý také pomáhají při starání se o park.

Zkrátka Jiráskovy sady jsou místo, které bych každému milovníkovi či každé milovnici přírody bydlící v Hradci či okolí doporučila navštívit. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama