Poslední osobní blog ...

Jak se jednoduše chránit před elektromagnetickým zářením a ještě ušetřit?

23. června 2013 v 9:58 | Elemona |  Technika
Víte, že elektromagnetické záření vyzařované v podstatě všemi elektronickými přístroji i elektrickým vedením může být škodlivé? Víte, že se proti části tohoto záření můžete jednoduše chránit a při tom ještě ušetřit za účet za elektřinu? Pokud chcete vědět jak na to, čtěte dál! Usmívající se


V první řadě: Proč je elektromagnetické záření škodlivé? Je vůbec škodlivé, nebo jsou to jen nějaké teorie?
Ačkoliv se nám provozovatelé především mobilních sítí snaží stále říkat opak, škodlivost elektromagnetického záření byla již prokázána několika výzkumy a hlavně osobními zkušenostmi (doporučím například článek Tichá smrt: Wi-fi a mobily: chcete důkazy?, nebo dokumentární film Plný signál). Pokud tomu nevěříte, nemusíte, v tom případě pro vás článek bude mít smysl jen v případě, že byste chtěli ušetřit nějaké ty penízky ve vašem rodinném rozpočtu.

Takže se pusťme do praxe: To, jestli si nějaký mobilní operátor namontoval anténu blízko vašich oken, ovlivnit (bez nějaké větší protestní akce) nejspíše nemůžete, ale můžete udělat změny přímo ve vaší blízkosti - u vás doma. V první řadě: veškeré zapnuté spotřebiče a i elektrické vedení ve zdech a kabelech, vyzařují, byť jen malé množství, elektrického záření. Takže za prvé:
  • Vypínejte všechny elektrické spotřebiče, pokud je zrovna nepotřebujete, a to nejlépe ze zásuvky.
Většina dnešní "černé elektrotechniky" (tzn. televize, DVD přehrávače, počítače, hi-fi věže) má tzv. režim stand-by, neboli pohotovostní režim. Zjednodušeně řečeno se přístroj v tomto režimu tváří jako vypnutý, ale skutečně vypnutý není. Poznáte to celkem jednoduše: Pokud na přístroji něco svítí, není úplně vypnutý. Pokud jde přístroj zapnout dálkovým ovladačem, byl v režimu stand-by (většina dnešních televizí nebo DVD přehrávačů). Pokud jde zapnout dotykovým tlačítkem nebo tlačítkem s lehkým stiskem, též se jedná o stand-by režim (většina dnešních počítačových monitorů). Počítače vyrobené cca. po roce 2000 (takže všechny dnešní) mají stále napájenou základní desku, na kterou je napojen hlavní vypínač. Takže se též jedná o režim stand-by, přestože na "vypnutém" PC nic nesvítí. Pouze pokud je na přístroji nějaký vypínač, který hodně cvakne, často se při tom mírně povysune oproti zapnutému stavu, nebo je tzv. "kolébkový", lze věřit, že je přístroj vypnut úplně (samozřejmě nesmí nic svítit). Ale i u některých těchto přístrojů po tomto vypnutí pracuje nějaká součást (např. transformátor).
Největší jistota je tedy vypínat přístroj ze zásuvky nebo používat prodlužovačky s vypínačem. Ještě dodatek pro ty hloupější: Nevypínejte takto na noc ledničku! Mrkající
Málem bych zapomněla: v pohotovostním režimu má sice přístroj značně snížený příkon (to, kolik elektřiny "spapá"), ale když je vypnutý, tak krom toho, že nevyzařuje žádný elektromagnetismus, ani přívodní vedení a kabely (nemají co vést, tak ani nevyzařují), také žádný příkon nemá, takže vám v přeneseném významu za tu dobu nespapá z peněženky ani korunu (pokud nejde o televizi, internet nebo telefon, ze kterých se platí poplatky, ale to už je jiné téma).
  • Vypínejte si na noc mobil a další zařízení, které vysílají nějaký signál.
Používáte mobil, nebo například bezdrátovou WiFi síť pro připojení k internetu? Opět platí, že pokud tyto přístroje nepoužíváte, měli byste je vypínat. Týká se to mobilu, počítače, ale i např. WiFi routeru a modemu. Snad už ne tolik kvůli spotřebě jako kvůli tomu záření, které vyzařuje. Mít u postele na nočním stolku nebo nedejbože pod polštářem před noc zapnutý mobil znamená pro mozek celkem krušnou noc. Pro spánek je nejlepší, vypnout v místnosti co nejvíce přístrojů, protože elektromagnetické vlnění spánek ruší. Takhle jsem to četla, a věřím tomu. Čemu budete věřit vy, je na vás. S tím souvisí další rada:
  • Omezte zbytečné vysílání kolem vás.
Krom toho, že vypnete bezdrátové přístroje, pokud je zrovna nebudete potřebovat, můžete omezit bezdrátové signály kolem vás natrvalo. Jednoduše, pokud používáte u počítače bezdrátové WiFi připojení, přejděte na kabel, pokud je to možné, a na routeru WiFi deaktivujte. Nebo např. u televize nemusíte používat pokojovou anténu, ale vytáhnout si anténní kabel třeba na půdu nebo alespoň ven z obytné místnosti. Místo mobilu můžete používat pevnou linku nebo např. telefonovat přes počítač.

To, že má třeba vedle postele za zdí soused zapnutou WiFi, asi moc neuděláte, ale díky těmto opatřením se dá celkem dobře "elektrosmog" u vás doma omezit. Je jasné, že třeba lampičku na nočním stolku vypojovat ze zásuvky nemusíte (pokud ji nenecháte přes noc svítit), nebo že vám zapnutý mobil pod polštářem neuvaří mozek během jedné noci (možná ani během jednoho roku). I rakovina mozku se projevuje až třeba za 10 let trvání příčin (zas je to různé, jak u koho), každopádně díky těmto preventivním opatřením jste o něco blíže ke zdraví, ušetříte nějaké ty peníze a co je neméně důležité, v podstatě šetříte i přírodu. Není to tak jako tak super? Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama