Poslední osobní blog ...

Pozor na kartové systémy a revizory

10. srpna 2013 v 22:46 | Elemona |  Téma týdne
Ještě na začátku týdne jsem si říkala, že toto téma týdne (Zážitky z MHD) není pro mě, že k tomu nemám co napsat. Ve světle následujících událostí jsem ale změnila názor. Jde tedy o poměrně čerstvý zážitek.


Chyba v kartovém systému
Tento týden jsem totiž zažila "zajímavou" jízdu MHD v jednom východočeském městě. Nastoupila jsem jako obvykle, do zadní části. Při nástupu jsem si "pípla" kartou a hle - chyba!

Zkusila jsem to ještě jednou, ale stále to nešlo. Jelikož se dveře už zavřely a bus se rozjel, nemohla jsem vystoupit zpět, a reklamovat to u řidiče, který se momentálně musí soustředit na jízdu, mi přišlo docela blbé.

Poslouchejte svoji intuici - máte-li rozumné alternativní řešení
Přemýšlela jsem, jak tento problém vysvětlit případným revizorům a jak je požádat o radu. Jiné řešení mě nenapadlo - musela jsem stihnout vlak, takže nastoupit a jet jiným busem moc nepřicházelo v úvahu, stejně jako cesta pěšky. Reklamaci u řidiče jsem zavrhla, musí se přeci soustředit na jízdu (ne nadarmo jsou v MHD ty cedulky "Nemluvte za jízdy s řidičem!"), krom toho bych se musela prodírat se dvěma plnýma taškama skrz relativně plný bus - ale hlavně mi záleželo na neotravování řidiče za jízdy.

Alternativní řešení tedy nebylo - alespoň ne jednoduché a rozumné. Intuice ale nezklamala, přišla "kontrola jízdních dokladů".

Nechtějte radu ani reklamaci po revizorovi
Aneb. Rada revizora je drahá. Přestože jsem jim vysvětlila, že ta karta prostě nefunguje, že se zobrazila chyba i při opakovaném pokusu, doplatila jsem na to nakonec já. Na kartě totiž bylo cca. 9 Kč a základní jízdné stojí cca. 12 Kč. Marně jsem se jim pokoušela vysvětlit, že mi karta fungovala kdykoliv, když tam byla jakákoliv kladná částka, dokonce i ve stejném městě, na stejné lince. Odečítalo to do mínusu. Prý, že to v tomto městě nikdy tak nefungovalo. Já ale znám i dalšího člověka, kterému to tak fungovalo. Ale hádejte se s tvrdohlavým revizorem, zvlášť když jste si nečetli smluvní podmínky (kde bych je tak asi měla v MHD hledat?) Zamračený

Zaplatila jsem tedy přirážku k jízdnému, která naštěstí byla menší, než půltisíc Kč. Každopádně jízdenku jsem si i proti mé vůli musela koupit u řidiče a tím ho rušit. Naštvaná jsem se posadila zpět a přemýšlela o tom, že se vykašlu na kartu a vrátím se ke starým dobrým papírovým jízdenkám. Zlaté staré časy! Staré mechanické proštípávače jízdenek fungovaly snad vždy a proštípnutá papírová jízdenka v ruce byla větší jistota, než nějaký neviditelný digitální záznam někde v kartě. Kdyby nebylo takové vedro a nešlo by o skoro dvouhodinovou, více než pětikilometrovou cestu s těžkými taškami, šla bych i pěšky.

Zážitek z MHD - poučení
Můj zážitek je tedy takovýto. Zbytek cesty byl v pohodě a stihla jsem všechny spoje. Každopádně, vezměte si z mého příběhu poučení, jaké si vezmu i já.
· Nevěřte digitálním kartovým systémům. Jsou nespolehlivé (mnohokrát mi nechtěly kartu vzít, a nejen mně).
· Pokud nejsou o moc dražší, používejte papírové jízdenky.
· Nechtějte pomoc po revizorech. Bývá drahá.
· Když nikam nespěcháte, v případě problémů raději vystupte.
· Jezdit "na černo" se nevyplácí (i když to u mě nebylo zamýšlené)
· Nespoléhejte na to, že když něco fungovalo, bude to stejně fungovat i zítra nebo později.

Dodatek: Jezdit "na černo" se nevyplácí
Chtěla bych upozornit, že tento můj zážitek byla opravdu chyba systému a ne to, že bych chtěla úmyslně jet bez zakoupené jízdenky. Kdybych chtěla jezdit na černo, nepořizovala bych si kartu na MHD. Navíc, spočítala jsem s menším odhadem, že jízda na černo se nevyplácí.
· Jízda v MHD totiž, jak bylo řečeno, stojí kolem 12 - 15 Kč, jak kde.
· Pokuty ("přirážky k jízdnému") se pohybují v řádu několika stovek, většinou až do 1000 Kč.
· Pravděpodobnost, že potkáte v MHD revizora, je (odhadem dle mých zkušeností) při 1 z 10 až 1 z 20 jízd.
· Takže pokud se objeví revizor jednou za 10 jízd, "ušetříte" 120 - 150 Kč, při dvaceti jízdách 240 - 300 Kč. Tak nízké pokuty nejsou, takže v konečném důsledku zaplatíte více.
· Je to sice hlavně o štěstí, ale myslím, že se to nevyplatí a za to naštvání (a to na sebe, ne jako já na systém) za to nestojí.

Pohodové cestování nejen v MHD přeje ještě stále trochu naštvaná Elemona Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 es ef es ef | Web | 11. srpna 2013 v 0:15 | Reagovat

Třeba v Brně se na šalinu platí minimálně 20 korun, a to třeba jen na jednu zastávku. A to už je dost.

2 kazihorka kazihorka | 11. srpna 2013 v 0:33 | Reagovat

HK.. známe

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 11. srpna 2013 v 8:33 | Reagovat

No tak v Plzni je jednoznačně o moc levnější nabýt si časový kupón. Kdybych si totiž na každou cestu musela kupovat jízdenku, tak částku, která mi na kupónu vydrží měsíc a můžu na ní jezdit třeba nonstop celej měsíc od rána do rána, tak tu bych s papírovými projela asi tak za pět dní. A plzeňská karta s časovým kupónem se nikam nestrká, pouze revizor má "snímač" pro její kontrolu. A ještě se mi nestalo, že by to nefungovalo. No a kdyby ne, nosím s sebou vždycky potvrzení a účtenky o dobití a na centrále by mi to taky potvrdili. Navíc už zrušili automaty na papírové jízdenky (což je blbé pro jednorázové cesty v období nepředplacené karty) a tehdy je zase lepší načíst si na ni nějaké peníze a kupovat lístek ve voze a nebo SMS jízdenka.

4 Zzz Zzz | 11. srpna 2013 v 9:08 | Reagovat

U nás mě zatím žádný revizor nechytl a to už jezdím čtyři roky.

5 Elemona Elemona | Web | 11. srpna 2013 v 12:17 | Reagovat

[1]: V Praze to je taky podobné... Už nevím, kolik přesně, ale je to drahé.

[3]: Tak ono záleží, jak často jezdíš. Pokud jezdíš třeba 2x každý pracovní den, vyplatí se jednoznačně i u nás. Já jezdím spíše příležitostně, max. několikrát do měsíce. ;-)

[4]: Štastný to člověk. :-D

6 Sprey123 Sprey123 | E-mail | 11. prosince 2013 v 21:36 | Reagovat

Moje řeč! Tyhle "zlodějské karty"  nemám rád. I ty telefonní karty do telefonní budky jsou blbé. dnes 11.12.2013 jsme byli se školou v Praze a použili jsme dohromady 3 lístky do PID (Prážská Intergrovaná Doprava) Miluju lístky. A upřímně: Ať táhne ministerstvo dopravy a celá vláda s nějakýma kartama DO PRDELE :-D  :-P

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama