Poslední osobní blog ...

Proč volím Piráty?

24. října 2013 v 23:27 | Elemona |  Téma týdne
V nadcházejících volbách jsem se (opět) rozhodla volit Piráty (aneb. Českou pirátskou stranu). Líbí se mi jejich volební program a méně důležitým faktem je, že mi vyšla s touto stranou nejlepší názorová shoda ze všech možných stran ve Volební kalkulačce (přes 80%).Piráti se snaží prosadit svobodu internetu a celkově svobodný přístup k informacím, jakož i potlačení cenzury médií. Neříkám, že bychom svobodný přístup k informacím neměli, naopak, Internet i knihovny jsou místa, kde můžeme velmi dobře ukojit svůj informační hlad. Ovšem je důležité zachovat si tuto informační svobodu stejně tak, jako bezplatné školství a vzdělávání. Věřím, že Piráti budou za tyto svobody bojovat.

Dále Piráti vystupují proti špehování občanů - prostých lidí a naopak prosazují transparentnost v politice. S tím též souhlasím - jelikož politika ovlivňuje zbytek obyvatelstva, občané by měli (mít možnost) vědět, co se mezi politiky děje (samozřejmě pouze v pracovním životě), kdo s kým a jak jedná a kdo koho podplácí, jak se pohybují peníze na vládních účtech. Naopak též nesouhlasím s plošným sledováním obyvatelstva - není to potřeba a jen to dává politikům vyšší moc nad lidmi (v důsledku strachu lidí před špehováním).

V souvislosti s Piráty se často hovoří o autorském zákonu či snad jeho zrušení. Pokud vím, Piráti žádné zrušení nepožadují, ale v době, kdy např. hudební interpret vydělá na prodaném CD pouhých cca. 10 - 20 % a více než polovinu získá společnost na ochranu autorských práv, která na CD nevykonala v podstatě žádnou práci, je asi něco špatně. Proti tomuto Piráti též vystupují.

Piráti chtějí vládu více přiblížit lidem, udělat demokracii více přímou, vzdělávat občany a nevládnout stylem "My víme, co je pro občany nejlepší." To je důvod, proč je volím a doufám, že mě nezklamou, jako to dělá téměř celá dnešní vláda. Dříve, když ještě Piráti nebyli a já jsem zároveň nemohla volit, zaujali mě Humanisté. Byla by to jasná volba, kdybych nevolila nebo nemohla volit Piráty. Ale Piráti mají teď reálnou šanci se dostat do sněmovny, tak bych to nebyla já, abych je v tom nepodpořila. :-)

Ať už budete volit kohokoliv, volte. Volte dle svého nejlepšího uvážení, ne náhodně! Pokud nevíte, zkuste třeba zodpovědět názorové otázky ve Volební kalkulačce - zabere vám to cca. čtvrt hodiny, ale myslím, že to stojí za to. Pokud máte více času, zjistěte si informace o straně, která vás zaujala - nejen na jejím webu, ale i jinde - ať víte, jestli ji stojí za to volit. Zjistěte si informace o ostatních stranách. Každý, kdo si stěžuje na politickou, ekonomickou, apod. situaci v Česku, by měl jít volit. Situace se sama nezlepší, pokud vám nevyhovuje žádný kandidát, můžete volit jen stranu, nebo za nějakou kandidovat, nebo si v krajním případě založit vlastní. Možností je spousta a i já, věčně zaneprázdněná a nestíhající se o politiku zajímám, protože mi není osud naší země lhostejný. Vám snad ano? Půjdete tedy volit? Volby se konají již tento víkend - 25. a 26. října 2013!

Zajímavý návod, pokud nevíte koho volit, jsem našla zde: http://lumenn.blog.cz/1310/jednoduchy-navod-pro-ty-co-nevi-koho-volit

Tématická písnička na závěr (tuto skupinu sice nemám ráda, ovšem tahle písnička je zářivou výjimkou):
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jukeboxy jukeboxy | E-mail | Web | 25. října 2013 v 9:37 | Reagovat

Ahoj, moc hezky napsáno. Dovolil jsem si tvůj článek zveřejnit na svém FB.
https://www.facebook.com/starnouci.dedek
Děkuji Kostas

2 Elemona Elemona | 4. listopadu 2013 v 17:15 | Reagovat

[1]: Díky za pochvalu a článek samozřejmě sdílet můžeš, od toho tu je, jsem ráda. :-)

3 jukeboxy jukeboxy | E-mail | Web | 5. listopadu 2013 v 20:06 | Reagovat

teď už trochu pozdě. Škoda. Ale příště tě navštívím dříve :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama