Poslední osobní blog ...

Dnešní svět

9. února 2014 v 23:12 | Elemona |  Téma týdne
Jelikož jsem v dobách minulých nežila, mohu porovnávat jen s vyprávěním starších a s tím, jaký si myslím, že byl dřívější svět. Budu tedy spíše psát o tom dnešním.


Lidé jsou zvláštní. Někdy si říkám, vyloženě divní. Občas mívám pocit, jako bych mezi ně vůbec nepatřila. Dnešní doba není zas tak odlišná od těch minulých a myslím, že narozdíl od těch starších vůbec není špatná. Lidé snad odjakživa toužili po bohatství a po moci. A nezměnilo se to v průběhu času stejně jako se lidstvo nezměnilo. Jen to jinak vypadá.

V pravěku spolu lidé (prý, jak jsem psala, nežila jsem tam) bojovali nejen o kořist, ale i o oheň či pravěké technologie a vynálezy. V novější době, kolem středověku, lidé stavěli města, zakládali státy a válčili o to, kdo bude vládnout většímu území. No a v dnešní době, novověku nebo přesněji moderní době, se to v principu příliš nezměnilo. Krom světových válek v minulém století i v současnosti probíhají menší, nenápadnější války (např. v současnosti válka v Sýrii), které mají ale významný dopad na fungování světa a jejich znalost je důležitá pro pochopení současného chodu světa. Ale i když současné války jsou nejen díky cenzuře médií relativně nenápadné, princip je stejný: touha po moci a bohatství.

Proč se prostě pravěcí lidé nemohli o oheň podělit? Nic by tím neztratili a třeba získali i přátelství. Proč nemohl pravěký rybář naučit rybáře z jiného kmene, jak vytvořit rybářskou síť bez boje a kradení vynálezu? Proč ve starověku, středověku či novověku vznikaly války o území a moc? Vždyť jsme všichni lidé, záleží snad na tom, jestli vetší území obývají Římané, či Řekové? Proč násilím vytvářet nějakou velkou říši? Vždyť je hezká ta rozmanitost, kdy je spousta států, s jinými jazyky, jinými lidmi a přesto podobnými. :)

To, jak někteří lidé prahnou po bohatství a moci, asi prostě nikdy nepochopím. Já takovou touhu nemám, nikdy jsem neměla, a doufám, že ani nebudu mít. Ano, chci si vydělat na to, abych postavila dům, zasadila strom... no znáte to. :-D Ale kdybych měla dobrou prosperující firmu, která by hodně vydělávala, věnovala bych jen malou část peněz na živobytí, údržbu domu a tak. Podstatnější část bych věnovala na rozvoj firmy, která by tak mohla více pomáhat lidem, a také na zlepšování svého okolí. :)

V dnešní době určitě existují lidé, jako já, jsem si tím jistá. Bohužel je ale asi více těch, kteří prahnou po bohatství a moci a asi nejvíce lidí, kteří jsou k okolnímu dění lhostejní. Tedy alespoň tak mi to přijde, co se týče politické scény v Česku. To je vlastně kapitola sama o sobě. Říká se, že politická scéna odráží to, jací jsou samotní obyvatelé - voliči. A poslední dobou tomu začínám docela i věřit. Češi každou chvíli na politiky nadávají, ale když jsou pak volby, nechají se "opít párkem v rohlíku" a volí klidně i stranu, která je dříve zklamala. Lidé dají raději na sliby a reklamy, než na vlastní zkušenosti a zdravý rozum, který je v dnešní době potřeba ještě více, než dřív.

Dnešní doba je totiž složitější. V pravěku člověku stačilo před predátorem buď utéci, nebo se s ním utkat a zvítězit. Znát věci jako jak se rozdělává oheň, a tak. Ve středověku přišly zákony a i společenské zvyklosti a svět už se stával složitějším. Ale v současnosti jsou zákony ještě složitější a propletenější, a pochopit společnost je často docela problém. Krom toho žijeme v digitálním a informačním věku a pochopit veškeré záležitosti dnešního života je doslova nadlidský úkol.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hidasta Hidasta | Web | 9. února 2014 v 23:34 | Reagovat

Moc dobrý článek :) Líbí se mi hlavně ten poslední odstavec.
Souhlasím s tebou úplně ve všem.

2 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 10. února 2014 v 7:40 | Reagovat

Na to, ze sa oznaujes za "polovilu", ak som to dobre rozumel, si vylicila ten stav vyborne realisticky. Len sa mylis v zavere: pochopit sa to da vyborne aj dnes. Totiz je to presne to iste, ako v tom praveku, len este menej civilizovane, nez vtedy. (Mozno by sa mal zase povolit kanibalizmus?)

3 Elemona Elemona | Web | 12. února 2014 v 10:50 | Reagovat

[1]: Díky za pochvalu, jsem ráda, že se líbí. :)

[2]: Též díky za pochvalu, a abych to upřesnila. Ano, principy jsou stejné už od pravěku, to je jisté, i když se spousta věcí, hlavně v poslední době, změnila. ;-)
Jestli máš na mysli větu: " a pochopit společnost je často docela problém" v závěru článku, tím myslím, že v dnešní době je společnost dost složitá oproti dřívějším dobám (např. pravěk), kdy lidé byli jednodušší. Dneska je velká spousta společenských zvyklostí, slušností, neslušností, toho co "je a není normální", apod.

4 Domi Paulie Domi Paulie | E-mail | Web | 6. dubna 2014 v 0:40 | Reagovat

Takové pocity má každý. Důležité je, najít smysl života a pak nám třeba bude dávat život větší smysl. Proč třeba nepomáhat těm nejzranitelnějším členům společnosti, zvířatům? :) Kdyby tohle udělal každý, dnešní svět by se zcela změnil :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama