Poslední osobní blog ...

Dobro a zlo

3. srpna 2014 v 16:16 | Elemona |  Téma týdne
Toto je článek k tématu týdne "Zlo a dobro".

Zlo a dobro. Věčně diskutované téma. Ale co je důležité: Dokážeme správně rozeznat, co je dobro a co zlo?


Jak se říká: "Všechno špatné je k něčemu dobré.", což platí i obráceně: "Všechno dobré je k něčemu špatné." - horkotěžko bych hledala čin, u kterého by tyto věty neplatily. Opravdu, ať jsem zkusila najít sebehorší čin, vždy jsem na něm našla něco, na co byl dobrý. A když jsem zkusila najít sebelepší skutek, vždy na něm byla špetka něčeho špatného. I když se to nezdálo, opravdu jsem nenašla čistě zlý nebo čistě dobrý skutek. Takže už vidíme, že to s tím dobrem a zlem nebude zas tak jednoduché.

A co teprve pohled na dobro či zlo? Z pohledu jednoho člověka může být čin dobrý, z pohledu druhého zlý. Typicky člověk konající zlo může být přesvědčen, že dělá dobrou věc, zatímco ve skutečnosti jeho činy jsou zlé. S tím souvisí vlastní neobjektivita, o níž se dočtete např. ve článcích: Neobjektivita zabíjí, Mentální mor: vlastní neobjektivita. Už o poznání méně častým jevem je to, když si člověk myslí, že dělá něco zlého a přitom koná dobro. No a také se často stává, že škodíme či pomáháme a ani o tom nevíme. :-)

Říká se, že nejčastěji chce každý dobro pro sebe, a ten zbytek (takže převažující zlo) přenechá ostatním. Je to však pravda? Řekla bych, že na tom bude, protože asi většina z nás se chce mít dobře. Ale není to pravda doslova, protože množství dobra a zla není ve stejném poměru. To znamená, že můžete konat dobro jak pro sebe, tak pro ostatní. Stejně tak i zlo, ale jak jsem napsala, člověk pro sebe většinou chce dobro. Takže pak záleží, jestli se k ostatním bude chovat dobře nebo ne.

Přestože většinou tak nějak víme, co je dobré a co ne, pojmy dobro a zlo jsou stále velmi relativní. Možná bych měla napsat několik příkladů.

Co třeba psaní tohoto článku? Zabere mi to nějaký ten čas, vám, čtenářům, také, i když o poznání méně. Dobré na tom je, že vám třeba něco dá, ať už to bude poznání či jen zajímavé počtení. Špatné bude, pokud vám nic nepřinese, tím pádem bychom nad tím článkem jen ztráceli čas.

Nebo co současná velká vedra, která tu v Česku poslední dobou máme? Z mého pohledu jsou spíše špatná, protože je počasí moc horké a v tom horku se nedá moc přemýšlet a soustředit se na práci, a ven jít také moc nejde, pokud se nechcete upéct od sluníčka. Ale na něco to může být samozřejmě dobré. Některým lidem může pořádné horko vyhovovat a je to "ideální" počasí na výlet někam na koupaliště (i když mně se v tomhle horku na sluníčku pálí kůže, je to velmi nepříjemné a to tam nemusím být ani moc dlouho).

Co třeba různé bankovní i nebankovní půjčky, na které vidím čím dál více reklamy. Já si myslím, že jsou špatné. A samozřejmě na něco dobré, stále platí to, co jsem napsala v úvodu. Určitě je to dobrá služba pro ty, kteří potřebují nějakým způsobem "investovat". Investují do vybavení na práci, např. notebooku, což se jim pak vrátí tou prací. Nebo investují do bytu či domu, aby se jim pak lépe bydlelo a třeba i lépe pracovalo. No a často na tyhle věci nemají peníze, takže půjčka je podle mě dobrá věc. Špatné na nich je, jak jsou nastaveny. Především vysoké úroky, jejich nesrozumitelnost (často u nich není uvedeno, kolik přesně zaplatíte, za jak dlouho a za kolik půjčených peněz). Nelíbí se mi také, že když člověk není dočasně schopen půjčku (dostatečně rychle) splácet, tak mu mohou například zabavit majetek. Z tohoto důvodu je pro mě lepší peníze si našetřit a nepůjčovat si, pokud to je možné.

A takhle bychom mohli pokračovat dál a dál... Zkuste si sami vzít nějakou věc, událost, čin a zhodnotit ho z té dobré i té špatné stránky. Zkuste tak zhodnotit své činy. Možná lépe poznáte, co je zlé a co je dobré. A pokud jste to ještě neudělali, přečtěte si ty dva články, které odkazuji výše v textu, určitě za to stojí.

Jelikož dobro většinou vede ke spokojenosti a spokojený život se lépe žije, zkusme být dobří. Dobro je stejně nakažlivé, jako zlo, což dokazuje třeba i toto video. Jen zlo má jednoho silného pomocníka - strach. Ovšem dobru napomáhá odvaha, řekla bych. :) Co na některých lidech ale obdivuji nejvíce, je hrdinství. Ovšem ne každý umí být hrdina. Mě na to chybí právě ta odvaha. Přesto se snažím být dobrá. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Zet Em Zet | Web | 3. srpna 2014 v 16:52 | Reagovat

Máš pravdu, neobjektivita je hrůza.

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 3. srpna 2014 v 17:32 | Reagovat

Moc hezky napsané! :-)

3 Elemona Elemona | Web | 3. srpna 2014 v 18:20 | Reagovat

[1]: A taky příčina spousty problémů. Díky. :)

[2]: Taky díky za přečtení a komentář, pochvalu. :)

Jsem ráda, že článek přeci jen nebyla ztráta času. ;-)

4 lapis lapis | Web | 3. srpna 2014 v 22:22 | Reagovat

Dobro/zlo sú ľudské kategórie. V prírode vyhráva ten silnejší. Nikto tam nekoná protesty o nehumánnom zaobchádzaní... chápeš kam tým smerujem. Čím budeš staršia  a nebudeš ignorovať svet okolo, postupne prídeš v podobnému záveru. Sú to len ideály ktoré môžu niekoho inšpirovať, zmeniť niekomu smerovanie života ale s realitou nemajú nič spoločné, je to "len" v našich hlavách. Pekne to vystihol jeden spisovateľ:

Predstavme si záhradu so stromami a tisícimi kvetinami, ovocím, bylinami. Keď záhradník v tejto záhrade nepozná žiadne iné botanické rozdelenie ako "jedlý" a "plevel", nebude si vedieť rady s 9/10 svojej záhrady a vytrhá najkúzelnejšie rastliny, porazí najušľachtilejšie stromy.

5 Elemona Elemona | Web | 1. září 2014 v 16:48 | Reagovat

[4]: Myslím, že chápu. I když je taky pravda, ač je to asi trochu podivné, že s přírodou v tomto "přežijí jen nejsilnější" moc nesouhlasím. Každý by měl mít právo na život, i když to není úplně dobře proveditelné, já vím... :-/
A také je pravda, samozřejmě, že dobro a zlo není "černobílá" záležitost. Jak jsem se už pokusila vyjádřit, nic není "úplně dobré" a nic "úplně zlé". ;-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama