Poslední osobní blog ...

Strach v nás vs. Hrdinství

16. února 2015 v 11:55 | Elemona |  Téma týdne
Toto je článek k tématu týdne "Strach uvnitř nás".

Dneska bych chtěla napsat o něčem, co je často naším největším nepřítelem, ba co nás dokonce možná pomalu zabíjí. A co je horší, je to uvnitř nás samotných - je to strach v nás. A aby to tentokrát nebylo tak negativní, povíme si něco o pravém opaku - hrdinství. Tento článek také volně navazuje na článek Uvězněna vlastní myslí, což je můj článek na TT, co jsem psala loni.


Naším největším nepřítelem jsme často my sami - přesněji strach uvnitř nás. Neříkám, že to platí u všech, existuje spousta sebevědomých lidí, ale i spousta těch se sebevědomím nižším než vysokým. Mrkající No a vnitřní strach se pojí právě s nižším sebevědomím. No a často taky s předsudky. Je to takový ten vnitřní hlas, co nám říká: "Nedělej tohle nebo tamto! Co by si o tobě řekla tahle nebo tamten?" Hlas, který o nás pochybuje a který nabádá k opatrnosti až k paranoie.

Není to samozřejmě hlas jako takový, či snad halucinace. Jsou to naše myšlenky. Myšlenky založené na předsudcích a především výchově či pozorování okolí.
"Nesmíš jim říkat, že jsi homosexuál. Začali by tě nenávidět."
"Nesmíš si ve vlaku lehnout na sedačku, i když tu nikdo nesedí. Určitě by ti někdo vynadal, přišel by průvodčí a vyhodil tě z vlaku."
"Nezpívej si venku nahlas, určitě tě někdo uslyší! Pak ti vynadá, že zpíváš falešně, nebo hnusnou písničku, nebo že vůbec zpíváš."
"Nemůžeš si lehnout uprostřed sídliště do trávy a jen tak koukat na nebe. Co by si pomysleli kolemjdoucí lidé? A navíc, beztak jsou v té trávě psí exkrementy."
"A je to, co chceš udělat, správné? Stojí to za to? Bude se to ostatním líbit? Nebylo by lepší to vzdát?"
"Neoslovuj ji. Stejně ji neznáš a ona by tě nejspíš nechtěla. Podívej se, jak je hezká, a ty ..."
"Radši pojď odsud. Vždyť ty ani pořádně neumíš první pomoc. Nepomohla by jsi mu. A je tu hodně lidí - určitě mu někdo pomůže."
"Nechoď na vysokou. Maturita je jistota a máš ji s odřenýma ušima. Ty na VŠ nemáš. Běž radši vydělávat peníze."
"Ty a závodně běhat? Prosím tě, vždyť se zadýcháš i do schodů a nedoběhneš ani autobus!"
"Raději poslechni rodiče, svoje sny nech stranou. Oni tě vychovali a živí tě a díky nim žiješ a ..."
Tyto a mnohé další myšlenky nám může "našeptávat" náš vnitřní "strachohlas". Co je ale důležité, my ho můžeme, ale nemusíme, poslechnout. Totiž ono konečné rozhodnutí, co ve skutečnosti uděláme, je jen na nás. Usmívající se

Náš strach může být mnohdy k užitku. Může nás ochránit před různými nepříjemnými situacemi či problémy. Na druhou stranu nám ale může i ublížit - pokud nám brání udělat to, co chceme. Je na nás a našem rozumu, jak se k situaci postavíme. Musíme zvážit rizika a přínosy a podle toho se rozhodnout. Ale co když to není tak snadné? Co když s námi ten náš vnitřní strach začne bojovat?

To je právě ta situace, kdy náš náš vnitřní strach "zabíjí". Ne přímo fyzicky, ale ano. Když se strach stane tím, co nám odporuje v tom, co chceme, po čem toužíme. Chceme si lehnout uprostřed města na trávník, ale ... Výstražný majáček v hlavě se rozsvítí a nedovolí nám to. Dalo by se to vztáhnout na kteroukoliv událost výše uvedenou, i jinou. No a tak se zdráháme udělat to, po čem tak toužíme, a uvnitř nás se to mele a dokola, znovu a znovu, stále... Ale co když si to dovolíme sami? Co když se rozhodneme řídit rozumem a strach necháme stranou?

Pak z nás mohou být hrdinové. Usmívající se Nemyslím teď hrdiny filmů, knížek, komiksů, ..., ale hrdiny reálného světa. Hrdinství, o kterém chci psát, je založené právě na potlačení strachu uvnitř nás, tedy vlastně o odvaze. Vlastně to s těmi hrdiny z příběhů není zas tak nepodobné, že? Usmívající se Bohužel potlačení strachu, odvaha a hrdinství nejsou zrovna jednoduché dovednosti, alespoň ne pro každého. Dají se ale trénovat - tím, že budeme dělat, byť i malé, hrdinské skutky. A hrdiny můžeme být jak před ostatními (když třeba zachráníme život), tak i sami před sebou (když si uděláme pohodlí na trávníku uprostřed sídliště). Mrkající

Doporučuji přečíst si na téma Hrdinství dva články z webu GrowJob: Hrdinové jednají jako první a Proč je někdo svině a někdo hrdina? Dozvíte se něco více o hrdinství i příklad, jak ho trénovat.

"No a co ty, Elemono?", možná se ptáte. "Ty jsi hrdinka?"
Nejsem, řekla bych. Ale chtěla bych. Bojuji totiž se svým strachem a stále jsem nevyhrála. Má to souvislost právě se článkem, na který tento volně navazuje, jak jsem psala. Ale snažím se a myslím, že jednou vyhraju a překonám svůj strach. Snad jsem na to dost silná. Držte mi palečky. Smějící se

A co vy? Jste spíše hrdinové, nebo bojujete se svým strachem, nebo se mu spíše poddáváte? Můžete se v komentářích pochlubit třeba nějakým svým hrdinským činem. Mrkající

Přeji vám, ať se vám daří se strachem bojovat, pokud to je potřeba, ať vítězí raději rozum, než strach. Usmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ezotka ezotka | 16. února 2015 v 14:14 | Reagovat

Já si myslím, že by chtěl být každý hrdinou. Co nejlépe nějakým typu středověký rytíř. Ovšem strach nás blokuje, aby ta praá hrdinství vynikla. :-)

2 Elemona Elemona | Web | 16. února 2015 v 17:46 | Reagovat

[1]: Přesně tak a o to jde. :) Středověký rytíř je zajímavé přirovnání, a ano, chce to hlavně ODVAHU, což středověký rytíř (ale i další hrdinové) docela vystihuje. ;-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama