Poslední osobní blog ...

Proč nás naše tělo trápí?

31. prosince 2015 v 17:38 | Elemona |  Zdraví
Taky máte občas pocit, že si se svým tělem nerozumíte? Že vás něco začne bolet nebo vám začne být špatně bez nějaké zjevné příčiny? Jelikož to zažívám já i lidé z mého okolí, rozhodla jsem se o tom napsat článek. Nejsem ale, co se týče péče o zdraví, moc zkušená, takže to budou spíš rady z mých zkušeností nebo z doslechu. Důležité je vědět, že co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého, takže ty rady vlastně vůbec nemusí pomoci. Také tímto na blogu zakládám rubriku Zdraví, kde bych se chtěla tímto tématem zabývat z různých pohledů.


Jak s námi tělo komunikuje?
Tělo a duše jsou dva rozdílné "objekty", i když hodně propojené. Nejzřetelnější způsob, jakým nám tělo může dávat najevo, že něco pravděpodobně není v pořádku, je bolest. Bolest je velmi zvláštní téma, kterému chci věnovat ještě alespoň několik dalších odstavců. Dále se od stavu těla odvíjí též pocity, např. když nám je špatně, nebo když se naopak cítíme skvěle. Není to jen stav mysli, ale také stav těla. No a pak samozřejmě pocity jako hlad, motání hlavy, svědění, pálení, atd., atd. Bohužel ve spoustě případů většina z nás neví, proč cítí to, co cítí a co se nám vlastně tělo snaží sdělit.

Bolest
Bolestí či jinými nepříjemnými pocity ("je mi špatně") nám tělo dává najevo, že je s ním něco v nepořádku. Bohužel neřekne, co konkrétně nám schází. Slyšela jsem o tom, že když dobře znáte své tělo, dokážete z bolesti (a dalších pocitů) dost dobře vycítit, co přesně je v nepořádku a díky tomu to napravit. Jenže u mě ani u spousty lidí, co znám to tak nefunguje. Prostě něco bolí a nevíme proč.

Každá bolest nebo nevolnost může mít hned několik příčin. Často se dá řešení najít na internetu, jen je obtížné vybrat ze spousty možných příčin tu pravou. Jasně, mnozí z vás by řekli, že řešením jsou buď léky proti bolesti nebo návštěva lékaře. Léky proti bolesti sice problém dočasně vyřeší, bohužel to je někdy i jediné známé východisko, ale nevyřeší příčinu problému. Návštěva lékaře je podle mě dobrý nápad ve chvíli, kdy to začíná být vážné, bolest je velká či trvá dost dlouho (několik dní). Ale kdybych měla k lékaři chodit s každou bolestí hlavy, břicha, nevolností či průjmem, byla bych tam nejspíš každý týden. A čekárny u lékařů bývají už tak dost plné...

Bolest hlavy
Na bolest hlavy často pomáhá některá (nejlépe více najednou) z těchto věcí:
 • Vyvětrat v místnosti či místnostech, kde přebýváte.
 • Napít se, dodržovat pitný režim.
 • Jít se projít na čerstvý vzduch.
 • Odpočinout si - na chvíli si lehnout a zavřít oči.
 • Dát si kávu, případně alkohol (pozor! toto může působit na každého trochu jinak a ani jedno nedoporučuji při zvýšeném krevním tlaku!).
 • Vyspat se - bolest může být způsobená nedostatkem spánku.
Když mě začne bolet hlava, většinou zkouším tyto věci přibližně v pořadí, ve kterém jsem je napsala. Samozřejmě to není nutné, když jsem venku, tak nebudu větrat, ale zkusím se hned napít. Mrkající Většinou to dřív nebo později pomůže, jen párkrát to bylo tak kritické, že jsem si vzala prášek proti bolesti. A říká se, i když to zatím nemám s jistotou ověřeno, že jeden z nejlepších léků na bolest hlavy je sex. Zajímavé. Usmívající se

Příčiny
Příčin bolestí hlavy může být spousta. Trochu se dají odhadnout z toho, co pomáhá. Nedostatek čerstvého vzduchu, nedostatek vody, přepracovanost, nedostatek spánku, stres, dokonce i nadměrné přemýšlení (např. při studiu bychom rozhodně měli dostatečně odpočívat).

Pitný režim
Ještě ke zmíněnému pitnému režimu, aby bylo jasno. Především neplatí to, že bychom měli vypít co nejvíce tekutin. Říká se, že takové orientační množství je 2 - 3 litry. Řekla bych, že množství pod 1 litr nebo nad 5 litrů denně rozhodně není zdravé. Důležité je ale několik faktorů, jedním z nich je vaše hmotnost. Orientační množství vody, které bychom měli vypít, vypočítáme tak, že vydělíme svoji hmotnost třiceti (výsledek je v litrech). Takže, pokud např. vážíme 80 kg, 80 / 30 = 2,6 l, měli bychom tedy vypít průměrně 2,6 litru vody denně. To ale neznamená vypít přesně tolik vody každý den. Záleží na mnoha dalších faktorech, například jaká je okolní teplota (horké léto vs. chladná zima), jaký je náš zdravotní stav (pokud jsme nemocní, máme průjem, apod., je třeba pít více. Také závisí na naší tělesné aktivitě. Pokud těžce pracujeme (silou nebo se neustále hýbeme) či sportujeme, hodně se potíme, čímž tekutiny ztrácíme a je třeba pít více. Pokud naopak sedíme v chladné kanceláři, nepotřebujeme pít tolik. Důležité je především "poslouchat" své tělo. Pokud máme žízeň, napijme se. Usmívající se

Je dobré mít pití v lahvi nebo sklenici, hrníčku apod. o určitém objemu. Díky tomu můžete kontrolovat, kolik jste toho vypili. Třeba si dělat čárku při každém doplňování hrníčku nebo lahve. Mrkající Pokud za den vypijete řekněme +/- litr okolo orientačního množství tekutin vypočítaných podle vaší hmotnosti a zároveň je to ve "zdravých mezích" 1 - 5 litru, pak bych nic neřešila. Pokud vypijete málo, je dobré si dát nádobu s pitím někde poblíž, abyste ji měli na očích a pili více. Pokud pijete moc, nádobu naopak ukliďte mimo dosah rukou. Ono když člověk musí vstát, aby se napil, tak přeci jen většinou pije méně. Mrkající A mimochodem, káva či alkoholické nápoje se do pitného režimu nepočítají, jelikož odvodňují organismus. Víc informací o pitném režimu si můžete vyhledat na internetu.

Motání hlavy
Motání hlavy může mít podobné příčiny i řešení jako bolest hlavy. Často se motání hlavy přisuzuje nízkému krevnímu tlaku, na který pomáhá káva nebo alkohol. Samozřejmě může mít i jiné příčiny, např. jsem zažila, že se někomu motala hlava kvůli špatně pohnuté krční páteři (nejspíš během spánku), což se za pár dní nějak samo srovnalo. Doporučuji zkusit postup výše, jako při bolesti hlavy.

Špatně od žaludku
Špatně od žaludku může být z několika důvodů. Co může pomoci?
 • Vyvětrat, čerstvý vzduch může udělat lépe, a často opravdu udělá.
 • Jít se projít na čerstvý vzduch.
 • Odpočinout si, lehnout si.
 • Prostě počkat, nejlépe být v klidu.
 • Vyzvracet se.
 • Dojít si na velkou.
Pocit nevolnosti, stejně jako další bolesti či nepříjemné pocity, může být samozřejmě příčinou nějaké nemoci, proto doporučuji zajít k lékaři, pokud se to zdá být vážné. Zde mám na mysli spíše občasnou nevolnost, která po nějaké chvíli přejde, stejně jako motání či bolest hlavy výše.

Příčiny
Jednoduchá a logická příčina může být ta, že jsme snědli nebo vypili něco, co nám "nesedlo", nebo jsme toho příliš "namixovali" (snědli či vypili moc různých jídel či pití najednou), případně jsme toho jednoduše vypili či snědli moc. Pokud se vám dělá nevolno opakovaně, zkuste si vzpomenout, co jste měli ten den k jídlu (či pití), a pokud se vám dělá nevolno opakovaně po určitém jídle, bude nejlepší se takovému jídlu vyhýbat. Může třeba i vadit, že je například moc mastné. Můžete zkusit vyřadit na nějakou dobu mastná jídla nebo po takovém jídle třeba vypít pivo. To se totiž navzájem s mastnými jídly neutralizuje. Pokud jste namixovali moc druhů jídel či pití (platí zejména u alkoholických nápojů) či jste toho snědli / vypili příliš, nezbývá nic moc než počkat, než se s tím trávící systém popere. Určitě byste při tom neměli vykonávat žádnou fyzicky náročnou aktivitu (a ani psychicky náročné vám nejspíše moc nepůjdou), jelikož tělo se potřebuje soustředit na trávení. Takže odpočívat. Ovšem, pokud je ta nevolnost příliš nesnesitelná, můžete zkusit vyvolat zvracení. Pokud je to opravdu špatné, nejspíš to půjde samo. Jinak prý pomáhá strčit si prst do krku, čímž se zvracení vyvolá, ale to nemám vyzkoušeno, takže opatrně, nevím, jak to funguje. Mrkající

Jednou z dalších příčin může být, podobně jako při bolesti nebo motání hlavy, nedostatek čerstvého vzduchu. Nevím, jak moc spolu trávící a dýchací systém souvisí, ale vím, že mi občas vyvětrat nebo prosít se venku pomůže. Mrkající Ještě jedna příčina, která mě napadá, může být "zácpa", kdy tělo potřebuje (pravděpodobně) vyloučit stolici, ale vám se ještě nezačalo chtít na velkou. I když toto se spíš pojí s bolestí břicha, než s nevolností, i když ta tam může být také.

Bolest břicha
Ta může mít opět podobné příčiny a řešení, jako nevolnost od žaludku, i když například vyvětrat mi snad nikdy na bolest břicha nepomohlo. Spíše doporučuji sednout na WC a zkusit vyvolat stolici, přestože se vám zrovna nechce, především pokud jste v uplynulých 24 hodinách nebyli. Odpočinek občas také pomůže.

Proč nás naše tělo trápí?
Protože my trápíme jeho. To je zajímavá myšlenka, kterou mi řekl jeden moudrý člověk. A něco na tom také bude. Záleží na stylu života, jaký žijeme, jak zdravě ho žijeme, jak sportujeme a jak zdravě jíme. Samozřejmě i na dalších okolnostech. Problémem spousty z nás je, že neumíme "propojit dnešní dobu a naše zdraví". Pokusím se to vysvětlit. Smějící se

Nemám moc ráda pojem "dnešní doba" v souvislosti s nějakými problémy, protože za problémy mohou lidé, ne doba / čas / kalendář... Tady to pro zjednodušení použiji a myslím tím problémy a příležitosti současnosti. Problémem například je, že do běžných potravin (naštěstí ne všech) prodávaných v obchodech výrobci dávají zdraví škodlivé chemikálie. Týká se to i třeba drogerie, věcí, které si patláme na kůži, vlasy, nebo si s nimi čistíme zuby. Dnešní doba je složitá a vyznat se ve složení potravin či drogerie je umění. I když, umění je spíš výraz pro něco kreativního, ale prostě je to velmi těžké. A tohle "umění" by se měl dříve nebo později naučit každý z nás. Umět ze složení výrobků poznat, zda je uvnitř něco škodlivého, a pokud možno kupovat jen ty, kde nic škodlivého není. Dobrými průvodci mohou být například pořady ze stránky Stream.cz Peklo na talíři, Jídlo s.r.o. a A DOST!, případně knížky jako Doba jedová či Tajemství kosmetiky (knížky jsem zatím nečetla, spíše jsou to jen tipy).

Další věcí ohledně spojitosti dnešní doby se zdravím je životní styl, především pohyb. Jelikož v současnosti, oproti minulým stoletím, čím dál více převládá tzv. sedavá práce, taková, kde se moc nehýbete a je spíše o přemýšlení. Typicky práce v kanceláři. Usmívající se Tělo ale pohyb potřebuje, není stavěné na málo pohybu. Takže je potřeba takovou sedavou práci doplnit nejlépe nějakým sportem, nebo přinejmenším nějakou nesedavou prací, třeba úklidem domácnosti. Nejen že tím tělo zesílí, získá na vytrvalosti, ale vyřeší se tím spousta zdravotních problémů, včetně těch psychických. O spojitosti sportu a psychiky by se dal napsat snad celý článek, a jistě už nějaký na internetu napsaný je. Jednoduše můžu říci, že při sportu se zrychluje krevní oběh a lépe se prokrvuje tělo včetně mozku, což samozřejmě psychiku (kladně) ovlivňuje. A naopak, pokud se nehýbeme, nebo hýbeme minimálně, mozek může časem ochabovat, což se na psychice projeví negativně.

Možná nás naše tělo trápí různými bolestmi právě proto, že ho trápíme jídlem s chemikáliemi, nedostatečným pohybem, neaktivitou. Často je těžké zjistit, co tělu chybí, ale pokud máte málo pohybu, zkuste nějaký přidat, začít více sportovat. Na internetu se dá najít spousta článků a rad o tom, jak je pohyb prospěšný. A správná strava je neméně důležitá, nejen bez chemikálií, ale pokud možno vyvážená. O tom by se dal napsat opět další článek, ale já zatím určitě na toto téma nejsem ta pravá autorka a na internetu určitě články na toto téma jsou. Mrkající
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama