Poslední osobní blog ...

Stín: Naše temné já

6. prosince 2015 v 23:44 | Elemona |  Téma týdne
Toto je článek k tématu týdne "Ve stínu".

Stín, tmavé místo za neprůhledným, z druhé strany osvětleným předmětem, kam nedopadá téměř žádné světlo. No tak o tom tu dnes řeč nebude. Mrkající Místo toho jsem se rozhodla psát o stínu v nás - o našem temném já.Stín jako pojem v psychologii označuje soubor vlastností, co navenek bytostně nenávidíme, zatímco v našem podvědomí nám to může naopak působit velké potěšení. Narazila jsem na článek, kde to je hodně pěkně vysvětlené.

Součástí "našeho temného já" - stínu nemusí být jen špatné vlastnosti, ale i ty dobré. Jde především o to, že jsou to potlačené vlastnosti, které jsme v sobě nepřijali my, nebo naše okolí (především ti, kdo nás vychovávali). Typické na stínu je, že o něm nevíme, dokud si ho neuvědomíme. Existují na to pomůcky a testy, doporučuji přečíst článek odkazovaný výše, nebo trochu prohledat internet.

Nejsem psycholožka, ale takovéhle věci mě zajímají a zprvu jsem vůbec nemohla uvěřit tomu, že nějaký stín vůbec existuje. Dnes už tomu věřím, vím alespoň částečně i o svém stínu, i když ho raději moc nerozebírám. Každopádně si myslím, že projevem stínu je spíš až přehnaná nenávist k lidem s takovouto vlastností. Mám ve svém okolí spoustu lidí, kteří nemají rádi násilí, a pochybuji, že by takovým lidem ve skrytu duše působilo násilí potěšení.

Každopádně dozvědět se o stínu může vyvolat (u mě vyvolává) trochu smíšené pocity. V první řadě pocit, že to je blbost. Následně, že by na tom mohlo být něco pravdy. Později pocit, že se mě to možná taky týká, a zamyšlení nad svými názory a pocity. Možná také menší strach ze svého stínu. Nakonec to ve vás může vyvolat menší fascinaci "temným světem", když si náhle své temné já tak trochu uvědomíte. Tou fascinací nemyslím touhu být svým stínem, ale spíš zájem o tuhle část naší osobnosti. A prý když člověk dokáže svůj stín, svoje "nechtěné vlastnosti" přijmout, je to pro psychiku dobré. Ať žijí přednášky z psychologie. Smějící se

S tím mohou teoreticky souviset i osobnosti co "inklinují k temnotě". Občas je můžete najít na internetu na jejich blozích. Krom lidí s "temnou minulostí" to mohou být i ti, kteří prostřednictvím blogů vyjadřují své temné já.
Tak si tak říkám, že já jsem v reálném životě prý hodná, snažím se pomáhat a nenávidím špatné lidi, násilí, apod. Zatraceně... Nevinný Smějící se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama