Poslední osobní blog ...

Domov? Co je domov?

14. února 2016 v 21:02 | Elemona |  Téma týdne
Toto je článek k tématu týdne "Domov".

Každý z nás tak nějak ví, co znamená slovo domov. Každý si ale pod tím slovem představí něco trochu jiného a i já se sama sebe ptám: "Je to kde bydlím, opravdu mým domovem?"


Pod "domovem" si spousta z nás pravděpodobně představí místo, kde bydlí. Ale význam slova domov se u mnohých více či méně liší. Stačí si třeba přečíst jiné články na toto téma týdne. Pro někoho je to rodina (ať je kdekoliv), pro někoho místo, kde bydlí jeho rodina, pro někoho klidné a útulné místo (a nemusí to být interiér), pro někoho místo, kde je "svým vlastním pánem / svou vlastní paní". Dokonce třeba pro některé bezdomovce je ulice "domovem".

Jak to vidím já? Asi nejlepší bude, když to rozdělím na "domov" a "opravdový domov" (nebo "můj domov"). Jako "domov" si představím místo, kde můžu přebývat (i dlouhodobě) aniž by mi v tom někdo bránil nebo za to něco velkého chtěl (takže hotely, ubytovny apod. se samozřejmě nepočítají!) Usmívající se . "Opravdovým domovem" mám na mysli místo, kde jsem tak nějak "sama svojí vlastní paní". Nemám tím teď na mysli místo, nad kterým bych měla absolutní kontrolu od umístění cihel ve zdech, přes energetickou třídu ledničky až po natočení oušek hrníčků ve skříňce. Ale místo, kde bych si mohla dělat (skoro) co chci, aniž bych tím někoho rušila. Místo, kde bych mohla být konečně sama sebou.

Domovy bych dokázala spočítat na prstech jedné ruky a jeden z nich je výjimečný tím, že v něm bydlím. Usmívající se Jsem si téměř jistá, že kdybych naneštěstí z nějakého důvodu musela odejít, existují další místa, kde bych se mohla, alespoň dočasně, usadit. Jsou to všechno byty, ve kterých bydlí většinou moji příbuzní a v některých z nich jsem už dokonce dříve bydlela. Smějící se

Opravdový domov, či "můj domov" nemám ani jeden. Zamračený A přitom po něm dost toužím. Moci si zazpívat, kdykoli se mi zachce, aniž by to slyšel někdo, komu by to třeba vadilo. Moci si pustit hudbu hodně nahlas. Moci jít kdykoliv bez otázek a vysvětlování ven a kdykoliv (třeba i v noci) se vrátit. Moci vysávat třeba v 11 hodin večer, aniž bych tím "rušila noční klid". Moci si zařídit vlastní pokoj podle sebe včetně plakátů či obrazů na zdi a postavení nábytku. Moci si přizpůsobit místo, kde žiji tomu, jak chci žít. Proto si chci jednou, společně se svým přítelem, postavit vlastní dům. Dům, ne byt. Už ho mám i částečně naplánovaný a to tak, abychom se navzájem co nejméně rušili, když třeba jeden z nás bude spát. Usmívající se

Domov ve fantazii
Při psaní článku mě napadl ještě jeden druh domova. Je to domov, který si můžeme sami vytvořit ve své fantazii. Takový domov nic nestojí, nikdy o něj nepřijdete, tedy pokud nepřijdete o svou fantazii, což snad ani nejde. Můžete se tam kdykoliv vracet, i když jen v mysli, a může vám být útěchou třeba v těžších chvílích. A nemusí to být jen interiér.
Ano, i já takový domov mám. Mrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Profesor Hagrid Profesor Hagrid | Web | 14. února 2016 v 22:50 | Reagovat

Velmi pěkně napsané :-)

2 Elemona Elemona | Web | 16. února 2016 v 21:26 | Reagovat

[1]: Děkuju. :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama